بخش بندی بازار

مقدمه:

تقسیم بندی بازار یک اصطلاح بازاریابی است که به جمع آوری و گردآوری خریداران احتمالی در کنار هم در قالب گروه ها یا بخش بندی هایی می باشد که نیازهای مشترک با هم دارند و به طور مشابه به یک اقدام شرکت ما در حوزه بازاریابی پاسخ مشترک و شبیه به هم می دهد. تقسیم بندی بازار، شرکت ها را قادر می سازد تا دسته های مختلفی از مصرف کنندگان را هدف قرار دهند که ارزش خاصی از هر یک از محصولات و خدمات خاص را در نظر دارند و کالا ها را این گونه با یکدیگر متفاوت می دانند.

شرکت ها معمولا می توانند از سه معیار برای شناسایی بخش های مختلف بازار استفاده کنند: یکنواختی یا میزان همسانی نیازهای مشترک در یک بخش؛ تمایز و یا حضور از دیگر گروه ها و در کل منحصر به فرد بودن و در نهایت سومین معیار:  واکنش، یا یک پاسخ مشابه به بازار. به عنوان مثال، یک شرکت کفش ورزشی می تواند بخش های بازار مختلفی برای بازیکنان بسکتبال و یا دونده های دوی استقامت را داشته باشد. به عنوان گروه های مجزا، بازیکنان بسکتبال و دونده های استقامت، به تبلیغات به گونه ای بسیار متفاوت پاسخ می دهند.

از این رو، تقسیم بندی بازار، یک فرآیند گسترش تحقیقات بازار توسط شرکت ها است که هدف آن شناسایی گروه های هدف مصرف کننده است تا بدین ترتیب محصولات و نام تجاری خود را به گونه ای طراحی کنند که برای این گروه ها جذابیت داشته باشد. بنابراین هدف تقسیم بندی بازار این است که خطر و ریسک به حداقل برسد. اما باید برای این قضیه چه کرد؟ باید تعیین کنیم که کدام محصولات بهترین شانس را برای به دست آوردن سهم بازار هدف دارند و بهترین راه برای ارائه محصولات به چنین بازاری انتخاب شود. این کار به شرکت شما اجازه می دهد تا کارایی کلی خود را با تمرکز بر منابع محدود خود، افزایش دهد و تلاش هایی صحیح را انجام دهد که بهترین بازده سرمایه گذاری را به ارمغان می آورد.

شرکت ها می توانند به چندین روش بازار را تقسیم کنند: جغرافیایی یعنی بر اساس منطقه ؛ در دومین روش، می توانند از لحاظ جمعیتی بر اساس سن، جنس، اندازه خانواده، درآمد یا چرخه زندگی این کار را انجام دهند؛ و در نهایت در سومین روش، از نظر روان شناختی، طبقۀ اجتماعی، شیوه زندگی یا شخصیت؛ یا رفتاری این کار را انجام دهند. در هر حال،  هدف این است که شرکت خود را قادر سازیم تا محصولات خود را با ابعاد مشترک هر بازار انطباق دهند  و نیز پیام خود را به طور مشخص و متمایز به مشتریان هر بخش برسانند.

شما می توانید نمونه هایی از تقسیم بازار را در محصولات، بازاریابی و تبلیغات که مردم هر روز استفاده می کنند ببینید. تولیدکنندگان خودرو در توانایی خود برای شناسایی صحیح بخش های مختلف بازار، می بینید که پیشرفت می کنند و محصولات و کمپین های تبلیغاتی جدیدی را ایجاد می کنند و یا در استراتژی های خود در آن بخش ها تجدید نظر می کنند. مثلا بازار تولید کنندگان یک محصول در  یک کشور، ممکن است  به طور فعال به سه یا چهار بخش بازار در یک زمان تقسیم شود، هر کدام هم روش خود را می خواهد

در بازارهای دیگر ممکن است  مارک های سنتی خود را به مصرف کنندگان قدیمی تر متعهد می سازند و مارک های تازه به بازار آمده  هم برای مصرف کنندگان تازه آگاه شده است.

buyer

اوقات خرید یک متغیر ویژه رفتاری به حساب می آید.

تولید کننده کفش ممکن است چندین بازار را تعریف کند که شامل ورزشکاران نخبه، غواصان حرفه ای، مردان میانسال  و … باشند که همگی خواهان کیفیت و راحتی در کفش هستند. در تمام این موارد، اطلاعات بازاریابی در مورد هر بخش، سازنده کفش را قادر می سازد تا محصولات خود را با جذابیت زیاد، بسازد و تبلیغ کند.

characteristics

در تقسیم بندی خریداران بر اساس عوامل روان شاختی، شخصیت  اهمیت ویژه ای دارد

market segmentation

سه گام اصلی در بازاریابی هدف: تقسیم بازار، انتخاب بازار، موضع سازی بازار

در زیر به تعریفی از بخش بندی بازار توجه کنید:

در بازار برای تعیین مشتریان واقعی و بالقوه باید به بازاریابی توجه ویژه کرد. برای تامین نیازهای گروه های مختلف ، در هر بخش از بازار می توان از شیوه های خاص از بازار یابی یا استراتژی برای تبلیغ، ترویج و گسترش استفاده کرد. در فرایند بخش بندی مشتریان در خوشه هایی با نیازهای مشابه گروه بندی می شوند. بنابراین بازاریاب ها باید پس از شناسایی خوشه ها، یک برنامه بازاریابی مناسب شامل ترکیب  بهینه عناصر آمیخته بازاریابی طراحی نمایند. این گونه گروه بندی ها را می توان با رویکرد های متفاوتی به انجام رساند.

بخش بندی بازار بر مبنای این فرضیه صورت می گیرد که مشتریان، ترجیحات و رفتارهای خرید متفاوتی با یکدیگر دارند. این ناهمگونی رفتارهای خرید مشتریان می تواند در نتیجه تفاوت  در محصول و ویژگی های مصرف کننده باشد. این مطلب در مورد همه بخش های تجاری و برای همه کالاها  و خدمات صدق می کند حتی بخش های غیر انتفاعی . معنی آن برای بازاریابان این است که مشتریان انتظار دارند انواع گوناگونی  از محصولات با ویژگی ها و مزایای متفاوت به آنها عرضه شود.

بسیاری از صاحبنظران عرضه بازار، تقسیم بازار را نوشداروی بازاریابی مدرن دانسته، علت آن را کمبود منابع ذکر می کنند. منطق نهفته  در تقسیم بازار ناهمگنی ترجیح محصولات و رفتار خرید  مشتریان بوده ، و این تفاوت ها معمولا با اختلاف  در محصولات با مصرف کنندگان توضیح داده می شود. تقسیم بازار به شرکت ها و کسب و کار ها کمک می کند تا برخوردار با ناهمگنی بازار، به صورت ایجاد تعادل میان نیازهای مشتریان متغیر، و محدودیت های منابع متغیر باشد.(قاسمی خوزانی و همکاران، ۱۳۹۲)

قاسمی خوزانی ، محمد.  غفاری الهام ، معمار متینا.(۱۳۹۲). بخش بندی بازارهای تجاری – گردشگری شهر مشهد، اولین همایش ملی گردشگری،جغرافیاومحیط زیست پایدار

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *