جایگاه

می آید و می یابد. یعنی روابط  نه چندان پنهان  بین غربت و یگانگی را خواهد شناخت…روزی می فهمد که هر کس این جا، برای خودش موقعیتی خاص و تنها و منفرد را دارد…روابطی که مثل روز روشن است. وقتی از خانه بیرون آمد می دانست که غربت در شهر بزرگ برای او جایگاهی ویژه خواهد داشت. پیاده رو ها را خوب اندازه خواهد گرفت با قدم هایش و دائم دنبال جاده های طولانی خواهد بود که شاید بیش از طولانی هم بشوند وقتی فکر می کرد می دید:  مخمل شهر زیر دستان اوست…اما الان در غربت پرت می شود به غروب های دلگیر….سکوت شهر در نزدیکی های صبح…قدم های دلتنگی …نفس های گرم…آینده…

ضعف ساختاري مناطق روستايي سبب گرديده تا روستاييان براي به دست آوردن فرصت هاي بهتر به مناطق شهري مهاجرت كنند. گريزناپذيري مهاجرت بويژه در ميان اقشار دانش آموخته به عنوان فرار مغزهاي روستايي تعبير شده است؛ لذا مهاجرت براي كسب موفقيت نتيجه منطقي اين شعار شد: شما بازنده خواهيد بود اگر روستا را ترك  نكنيد: بدين ترتيب به نظر مي رسد ارزش هاي سنتي اجتماعات كوچك روستايي با منطق سادگي و يی پيرايگي در مقايسه با فرهنگ شهري رنگ مي بازد و مهاجرت به عنوان يكي از پيامدهاي آن تظاهر مي يابد(طاهرخاني، ۱۳۸۰، ص ۶۹)

علیزاده و کازرونی  در سال ۱۳۴۶ راجع به علل مهاجرت های روستایی در ایران پژوهش را انجام داده اند. در این مطالعه علل مهاجرت را چنین بیان می کند: ۱) اصلاحات ارضی توزیع نامناسب اراضی مزروعی. ۲) بالا بردن نسبت بهره برداران به اراضی مزروعی ۳) نابرابری زارعان  در دسترس به اعتبار ، آب ، خدمات ترویجی کشاورزی ، بذر و بازار، ۴ ) مکانیزم قیمت ها بر خلاف جهت منافع کشاورزان  ۵) نامناسب بودن توزیع در آمد ۶) افزایش رشد جمعیت  ۷- محروم بودن از ساده ترین و ابتدایی ترین امکانات (علیزاده و کازرونی ، ۱۳۴۶)

بین دویدن و ماندن به اندازه یک راز فاصله هست…نمی توان گوشه ای نشست  و گذر زمان را ملاحظه کرد…نمی توان نرفت تا افق های دور …آن جا که جام عاطفه لبریز است…در درون شهر، احساس کرختی به واقعیتی ماسیده تبدیل شده است…شهر با خود تو را می برد…غروب و طلوع از یادت می رود…خود را در آینه دیدن سخت می شود…می شود خوب بررسی کرد که آیا گیاه احساس در کالبد ما زنده است؟

منبع:

علیزاده، محمد و کازرونی، کاظم(۱۳۶۳) ” مهاجرت و شهرنشینی در ایران”. سازمان برنامه و بودجه ، آبان ماه

طاهرخاني، مهدي ( ۱۳۸۰ ) تحليلي بر عوامل موثر در مهاجرت روستا  شهري، فصلنامه. تحقيقات جغرافيايي، سال ۱۶ ، شماره ۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *