دیدن نبض زمان در واقعیت اجتماعی

بشر نمی تواند به هدف های بالاتر وصل شود و تسلیم قانونی  شود اگر او چیزی بالای سر او نباشد که وی متعلق به آن باشد. (دورکیم)

وقتی فکر می کنیم می بینیم، نبض زمان را در دست می گیریم. فکر که می کنیم می بینیم اندیشه اصلا با خود مفهوم زمان همراه است. زمان است که یک فکر را می سازد. گذشت زمان است که به یک فکر اجازه به وجود آمدن می دهد. این خودش شروع یک سلوک است، نوعی پرهیزگاری است. خراب کاری نمی کنیم و زود و شتابزده قضاوت نمی کنیم. تانی و متانت را حفظ می کنیم. آرام آرام به پدیده اجتماعی می اندیشیم…اصولا لحظه به لحظه فکر کردن می تواند ما را به دستیابی به تصویری شفاف از واقعیت اجتماعی اطرافمان رهنمون شود. تصویری شفاف از واقعیت در اطرافمان. این که در اطراف ما چه می گذرد…باید با نوعی “دیدن” به خود نهیب بزنیم. بهتر پدیده اجتماعی را با زوایای مختلف آن ببینیم…وقتی فکر می کنیم می بینیم که رخ به رخ  با هر چه لحظه است سخن می گوییم…فکر می کنیم و چهره یک واقعیت اجتماعی را توصیف می کنیم و در ذهن خود ترسیم می نماییم. یعنی چهره زمان را در قالب واقعیتی خود می بینیم. زمان این بار در قالب یک واقعیت اجتماعی دیگر خود را به ما نشان می دهد. پس شد این که وقتی می بینیم و فکر می کنیم در ذهنمان چهره زمان را ترسیم می کنیم. هر بار این شکل به نوعی خاص از واقعیت مرتبط می باشد. پس تا این جا دریافتیم که با فهم مفهوم زمان، شناخت گذشت زمان، شناخت انواع تطور ها و تکامل های اجتماعی، معنای خاصی را تبادر می کند. آری! انعکاس معنای یک واقعیت اجتماعی در ذهن ما نشان دهنده این موضوع است که یک معنا در ذهن ما با یک تصویر است که تفسیر می شود. بله یک تصویر! اما در این میان، “تجربه” و “عبرت” دو عنصر هستند که باید در درک ما از جهان اطرافمان تاثیر گذار باشند. این تصویر که گقتیم که زمان در ذهن ما می کشد و خلاصه واقعیت اجتماعی را ترسیم می کند، تحت تاثیر دو عنصر است: تجربه و عبرت… بدون این دو عنصر کار پیش نمی رود. ببینید این دو عنصر هستند که در عمل، ما را به نوعی تصویر سازی فرا می خوانند، بنابراین بازبینی مکرر مفاهیم “تجربه” و “عبرت” در ذهنمان به تشکیل یک تصویر از جهان اطراف کمک می کند.

در مجموع، آشنایی با روش های مفهوم سازی در ذهن در چنین مواقعی یاریگر است. گاهی باید با ذهن شنید…فهم ما از جهان اطرافمان(in the world around) منوط به شنیدن صدای(voice) حادثه ها…معانی و اشیا است. باید ببینیم مثلا اشیا در یک پدیده اجتماعی نماد(symbol) چیستند. این بحث ادامه خواهد داشت…باید همه تن ما گوش باشد، وقتی واقعیت اجتماعی را بررسی می کنیم…ببنید لطف شنیدن جهان اطراف در این است که نوعی تجدید نظر را در افکارمان داشته باشیم. بنابراین عبرت گرفتن از مراحل قبلی شکل گیری یک واقعیت اجتماعی(social reality) می تواند ما را در برنامه ریزی برای آن آماده سازد.

شناخت روزگار، گاهی اوقات با یک درون بینی به دست می آید و گاهی هم به روش کنار هم قرار دادن تجربیات زندگی روزمره…قرار نباید باشد که از واقعه حاد و خطرناک درس های سنگین بگیریم. همین نکات ریز هم برای شناخت حوادث زندگی روزمره کافی است. یعنی تلاش ما را برای تحلیل افراد پیش رویمان در تعاملات هر روزه باعث می شود تا به نوعی شناخت برسیم ولی نباید شتابزده قضاوت کنیم.

نصحیت شنیدن می تواند ما را یاری دهد تا تکه های پازل هایی که در ذهن ما در مورد روابط اجتماعی شکل گرفته اند، در کنار هم قرار دهیم و این طوری به یک بینش (insight) آرامش بخش برسیم. نصحیت در ابتدای امر می تواند گزنده باشد ولی در عین حال فرصت را برای ما فراهم می کند تا به تعالی بیندیشیم و از “خود فعلی مان” فراتر رویم. اهل استعلا نیست کسی که نصحیت نمی پذیرد. استعلا بر اساس خط زدن “خود قبلی” شکل می گیرد.

برای ترکیب تز و آنتی تز ها در ذهنمان…برای لذت بردن از تخالف ها و حتی تناقض ها و ابهام ها باید نصحیت را بهتر شنید و راحت تر پذیرفت. ترکیب در یک ذهن وقتی شکل می گیرد که از عوامیت جدا شده باشد. ذهن عوام نمی تواند به خوبی ترکیب کند. این طوری از خلاقیت هم به دور می افتد و نمی تواند خلاقیت و نوآوری را تحسین کند…بماند که اصلا عوام شاکر نیست و فقط توی ذوق می زند(به خصوص توی ذوق کارآفرین!)

البته این را هم باید گفت که خیلی هم نباید از خودمان توقع داشته باشیم…شاید وسعمان نباشد که به شناخت بسیار عالی دست یابیم ولی همین که سر کارمان نگذارند کافی است. والا تا چه کسی رو به عنوان دوست انتخاب کنیم تا ما را به گمراهی نکشد. فکر خطا ما را به انحطاط می کشد متاسفانه دوست ناباب کار را خراب می کند و توفیق را از ما سلب می کند.

همه همه ی ترکیب کردن در ذهن، فقط نصحیت شنیدن نیست بلکه در واقع یک تلاش و همت را می طلبد. ذهن ساده لوح، کند است. همت می خواهد که بری و بگردی در جامعه تا به زیرکی دست یابی. این کاری دشوار است و البته به زمان زیادی نیاز دارد. نصحیت شنیدن خود یک توفیق است.

شاید قصه آن طور که ما دوست داریم پیش نرود ولی با این حال قصه، رنگین هم باشد. خود را باید به منابع نور و آگاهی در هستی و به آنها اطمینان نمود. باید توسل کرد. توفیق با خود صبر هم می آورد.

دانم سر آرد غصه را رنگین برآرد قصه را

این آه خون(blood) افشان که من هر صبح و شامی می‌زنم(حافظ)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *