گالوا و محدودیت

وقتی حل ناپذیری یک مساله را اثبات می کنی…خنکای گوارایی وجودت را می گیرد این که می فهمی دنیا دیگر به روی خیال پردازی بسته شده و امکان را در محدودیت می یابی…به من لطفی کن و محدودیت هایم را نشان بده.

گالوا

اواریست گالوا

از دستاوردهای مهم نظریه گالوا حل چند مسئلهٔ مشهور بود که از زمانهای دور مطرح بودند. یکی از آنها اثبات این مطلب است که حل جبری کلی (به کمک رادیکال‌ها) برای چندجمله‌ای‌های درجه ۵ و بالاتر وجود ندارد. همین‌طور مسئله‌های کهن تثلیث زاویه و تربیع دایره نیز با کمک نظریات گالوا حل شدند (حل ناپذیریشان ثابت شد).(ویکیپدیا)

همچنین به  متنی از کریستف مارتین ویلاند توجه فرمایید:

روشنگری چیست؟

این را هر کسی که به مدد یک جفت چشم بینا فرق تاریکی را از روشنی و نور را از ظلمت christophدانسته باشد، خوب می داند. آدمیزاد در تاریکی یا هیچ چیزی را نمی بیند و یا اگر ببیند دست کم آن چنان روشن نمی بیند که بتواند چیزها را از هم تمییز دهد و بازشناسد. اما همین که نور در کار آورده شود چیزها همه روشن می شوند و دیدنی و تازه، می توان از هم تمییزشان داد.اما این کار شرط و شروطی دارد دست کم دو شرط. شرط اول این است که نور کافی باشد و به اندازه. و شرط دوم این که بینندگان، یعنی آن هایی  که قرار است در پرتو این نور چیزی را ببینند، نه نابینا باشند و نه گرفتار کوررنگی و نه این که به دلایل دیگری جلوشان را چنان بگیرند که نتوانند و یا نخواهند که ببینند! (بار، ۱۳۸۶، ص ۵۵)

تودورف نیز معتقد است:

بازی فاصله ماندگار میان نوید های گذشته و واقعیت های جهان  امروز ما را به نتیجه گیری هایtodorov2 زیرین می راند: نخست هر خوانش بسیار خوش بینانه بیش نیست. واقعیت این است که ایمان به پیشرفت یک سویه و بی حد و مرز نوع بشر برخی اندیشمندان جنبش روشنگری  را وسوسه کرد. برای نمونه میلتون،  چامه سرایی انگلیسی و یکی از بزرگترین مژده رسانان  جنبش روشنگری، افسوس می خورد که افراد بشر با گردن  نهادن به تحمیل های سنت، به عمد در کودکی خود فرد می مانند.درست  مانند دانش آموزی که بی دستور آموزگارش جرئت پیش رفتن ندارد.  البته او به این امید دارد که اینان سرانجام به یاری  کاربست آزاد خرد به بزرگسالی برسند. (تودوروف، ۱۳۸۷، ص ۲۵)

منبع:

بار، ارهارد.(۱۳۸۶)روشنگری چیست؟. ترجمه سیروس آرین پور. نشر آگاه.

تزوتان تودوروف(۱۳۸۷). روح روشنگری. ترجمه عبدالوهاب احمدی. نشر آگه.

پی نوشت: در مدرنیته ابتدا می آموزیم که چه کاری را نمی شود کرد…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *